מהי נטורופתיה

טיפול טבעי במחלות וסימפטומים ע"י שיטות ריפוי מבוססות על מסורות עתיקות, ומודרניות מבוססות מחקר.

הטיפול הנטורופתי הינו טיפול טבעי במחלות וסימפטומים ע"י שיטות ריפוי מבוססות על מסורות עתיקות, ומודרניות מבוססות מחקר.

הנטורופתיה מאמינה ביכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו, החיבור של האדם והכרה של העולם הפנימי שלו כחלק מהבריאות שלו. שילוב של תזונה טבעית, צמחי מרפא, תוספי תזונה, ארומתרפיה, דמיון מודרך ופרחי באך כולם משלבים טיפול פיזי ורגשי ויוצרים את הטיפול השלם.

הכלים של הנטורופתיה רבים ומותאמים למטופל לאחר תשאול מקיף.

 • תזונה פונקציונלית – עשירה בויטמינים, מינרלים ונוטריאנטים נוספים, החשובים לשמירה על בריאות גופנו.
 • צמחי מרפא – מיצוי של צמחים עם יכולת רפואית, המשפיעים על מערכת הגוף ועוזרות לו להתמודד עם מחלות רבות ומצבים נפשים רבים.
 • פרחי באך – מותאם בעיקר לטיפול ריגשי, התמודדות עם סטרס, מצבים של קושי ריגשי חברתי, התמודדות עם החיים, שינויים בחיים ועוד.
 • תוספי תזונה – יש מצבים בהם המחסור בויטמינים, מינרלים ונוטריאנטים אחרים כל כך גדול שהתזונה אינה מספקת, ולכן יש את תוספי התזונה, כשמם הם כתוספת לתזונה להשלמת החוסרים.
 • ארומתרפיה – שיטת טיפול בשמנים אתרים בהרחה או מריחה, למצבים רבים של חולי פיזי ורגשי.
 • דמיון מודרך – שימוש בדמיון תוך כדי שיחה להשפעה על המצב הנפשי והגופני, להעלאת בעיות, הרפיה וטכניקות הירגעות.

עקרונות הנטורופתיה

 • כוחות ריפוי טבעים – הכוחות החבויים בכל אחד מאיתנו. הנטורופת עוזר למטופל לסלק מחסומים, מסייע בשיקום ע"י תמיכה והעצמה של מערכות הריפוי שנחלשו אצל המטופל.
 • הטיפול באדם כשלם – הנטורופתיה מתייחסת לפן הפיזי והנפשי כאחד, שכן כל אחד משפיע על השני ואין להתעלם מכך. יכולת הצלחת הטיפול קשורה קשר הדוק בהתייחסות ליחסי הגומלין בין הפיזי לנפשי.
 • טיפול בגורם ולא רק בסימפטום – טיפול בסימפטום חשוב מאוד כדי להקל על המטופל הסובל מהם, אבל חשוב להבין כי אם לא ימצא שורש הבעיה הסימפטומים יחזרו ולכן מציאת שורש הבעיה וסילוקה חשובים מאוד להצלחת הטיפול.
 • ראשית אל תעשה נזק – "first do no harm" – הטיפול הנטורופתי הוא שיטה שאינה פולשנית וממזערת סיכון ותופעות לוואי, עם זאת השימוש בצמחי מרפא ותזונה פונקציונלית, המכילים חומרים פעילים, משפיעים על כל גוף אחרת ולכן יש חשיבות עצומה בבניית מערך הטיפול בצורה מדוקדקת לכל מטופל, כדי למנוע פגיעה במטופל או החמרה של התסמינים.
 • הרופא כמורה – הנטורופתיה מדגישה כי המטפל הוא המורה והמטופל הוא התלמיד, וכי אחריות המטופל להצלחת הטיפול היא מאוד חשובה. כנטורופתית מוסמכת תפקידי ללמד, להסביר, לתמוך ולהכיל את המטופל ולחנך למיומנות לתזונה, תנועה ותודעה. על המטופל להשתמש בידע שהוא מקבל כדי להצליח בתהליך.

הנטורופתיה, מלבד לטפל במחלות, במקור שלה מיועדת למנוע התפתחות מחלות ע"י הקנייה של אורח חיים בריא בתזונה, פעילות גופנית והפגת מתחים. אדם שיילמד לחיות נכון ולאכול נכון מראש יוריד את הסיכון להתפתחות מחלות.

בשורה התחתונה: יש לשמור על הגוף שלנו פיזית ונפשית, אחרי הכל זאת מערכת היחסים הכי ארוכה שתהיה לנו.

כנטורופתית מוסמכת, אני מזמינה אתכם עוד היום להתחיל את השינוי בחייכם וליצור איתי קשר לתיאום טיפול נטורופתי באחת מהקליניקות בהן אני עובדת.

השינוי מתחיל עכשיו!

שאלות ותשובות

אני נוטל תרופות, האם הנטורופתיה מחליפה לי את התרופות?
לא בכל מקרה, ולא בהתחלה. יש מצבים בהם הטיפול הנטורופתי מתחיל במקביל לתרופות שכבר נוטלים, בהמשך בעזרת שילוב של צמחי מרפא ובתיאום עם הרופא המטפל ניתן לשקול להוריד מינונים ואף להגיע למצב של הפסקת תרופה. יש מקרים בהם הנטורופתיה באה כתמיכה לצד התרופה הקונבנציונלית למטרת הקלה בתופעות הלוואי וכדומה. בכל מקרה אין להוריד תרופות על דעת עצמכם וכל מקרה לגופו.
האם בטיפול נטורופתי חייבים לקחת תוספי תזונה וצמחי מרפא?

לא בהכרח, טיפול בתוספי תזונה וצמחי מרפא משולבים בטיפול במידה ויש צורך בכך למשל מצב של מחסור גדול בויטמינים ו/או מינרלים, או במצב שלא ניתן לאזן רק בתזונה. השיקול לשילוב כלים אלו נעשה בשיתוף מלא עם המטופל/ת והסכמתם.

האם טיפול נטורופתי הוא תזונה בלבד?

לא רק, טיפול נטורופתי בבסיסו הוא שינוי תזונתי ובמקרים מסוימים מספיק בהחלט בכדי להשיג את התוצאה, אבל במידת הצורך ישולבו בתוכו כלים נוספים כגון צמחי מרפא, תוספי תזונה, ארומתרפיה, פרחי באך ודמיון מודרך. הכל בהתאמה אישית ובשיתוף מלא של המטופל/ת.

האם טיפול נטורופתי עוזר?

בהחלט! השאלה עד כמה המטופל/ת מחויבים לטיפול. כל עוד תהיה הקפדה על המלצות הטיפול בהחלט יהיה שינוי והטבה, לפעמים תוך כמה שבועות ולפעמים כמה חודשים, לדוגמא במצב של טרום סוכרת, הקפדה על תזונה מותאמת ושילוב של פעילות גופנית בהחלט מאזנים את מדדי הסוכר חזרה לנורמה. ישנן מחלות כמו הקרוהן וקוליטיס אשר אינן ניתנות לריפוי אבל הקפדה על טיפול נטורופתי מצליח להביא את המטופל לרמיסה(רגיעה) לתקופה ארוכה מאוד.

כמה מפגשים צריך עד שהבעיה תיפתר?

זה מאוד תלוי מה הבעיה. יש מקרים ששלושה טיפולים מספיקים בכדי להגיע לפתרון הבעיה, ויש מקרים בהם התהליך ארוך יותר ודורש מעקב וליווי לאורך תקופה ארוכה יותר. תלוי בסוג הבעיה, מה המטופל רוצה להשיג מהטיפול. יתכן ומטופל יגיע עם בעיה מסוימת ובהמשך יחליט כי הוא מעוניין לטפל בדברים נוספים. הגורם החשוב ביותר הוא הרתמות לתהליך, אם תהיה הקפדה על ההמלצות.